Egész biztosan vannak, akik még most ismerkednek a fogalommal: e-útdíj, vannak, akik már hallották, hogy bevezetésre került, és vannak, akik már használják a rendszert, vagy előbb-utóbb rákényszerülnek. Mivel a bevezetés már megtörtént, jó, ha tudjuk, mi is az e-útdíj? 2013.július. 1-jétől kötelezően bevezetésre került Magyarországon az e-útdíj fizetése.
Az e-útdíj a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjárműveket érinti. E-útdíjat a magyarországi utak 6513 km hosszú szakaszára kell fizetni, ami magába foglalja az autópályákat, főutakat és autóutakat. Az e-útdíj (HU-GO) megfelel az európai UNIO-s technológiai követelményeknek, és azon szolgáltatás irányelvnek, amelyet az Európai Elektronikus Útdíj Szolgáltatás jegyez. Az e-útdíj a törvény szerint infrastruktúra –és külső költség-díjból áll. Mindkettőnek célja van. Az infrastruktúra költség a fenntartásra és fejlesztésre kell, míg a külső költségek a hang – és légszennyezés kompenzálására szolgálnak. Az e-útdíj rendszerének csúcsán a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ áll, az Állami Autópálya Kezelő Zrt. vele szerződik, mint útdíjszedő, útdíjellenőrzés támogató és egyetemes útdíjszolgáltató. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt.
köteles mindenkinek biztosítani az utak használatát, akik fizetnek érte. Az e-útdíj rendelet külön részletezi annak feltételeit, hogy ki lehet útdíjszolgáltató; első számú követelmény, hogy a cég jó hírnévvel rendelkezzen, ne álljon csőd és felszámolási eljárás alatt. A rendszer részét képezi a viszonteladó is, aki értékesíti a fedélzeti eszközt, feltölti az előre fizetők egyenlegét, viszonylat jegyeket értékesít, erre azoknak lesz szükségük, akiknek nincs fedélzeti eszközük az autóban. Mivel a jegy elektronikus, csak külön kérésre kap a vásárló belőle papír alapú másolatot. Érdemes tehát minél hamarabb tervezni az e-útdíjjal!